• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vulva Kanseri

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

Vulva kanseri (Kadın dış genital organı kanseri)

Vulva nereye denir?

Kadın dış üreme organlarından vulva büyük ve küçük dudaklar, klitoris ve vagen girişini içeren bölgedir.

Vulva kanseri sıklığı nedir?

Kadınlardaki kanserlerin %3'ü vulva kanseridir. Sıklıkla menopoz sonrası yıllarda ortaya çıkmaktadır. Vulva kanserinde de kronik olarak uzun döneme kaşıntılar olması ve Genital Siğil ( HPV, Kondilom  suçlanmaktadır.

 

Genital siğil ve kondilomun yani HPV'nin hangi kadın kanserleriyle ilişkisi vardır? Vulva kanseri

 

 

Genital siğil, kondilom, kondiloma akuminata'nın riskleri nelerdir?
 vulva kanseri

Vulva kanserlerinin büyük bir kısmı squamoz tipte kanserlerdir. Yani cildi de döşeyen çok katlı dokunun kanserleridir. Bunun dışında özel kanser tiplerinden olan Paget hastalığı, bazal hücreli kanser, ve malign melanom da vulvada görülebilir.

Vulva kanserleri lokal olarak büyüyerek çevre doku ve organlarada hasara neden olurlar. İlk önce vulvada ülser şeklinde veya tümör şeklinde ortaya çıkar. Zaman ilerledikçe vulva bölgesindeki organlara , idrar yollarına, anüse, ve vaginaya ilerler. En son aşamada lenf damarlarına ulaşarak vücuda yayılır.

Vulva kanserinde şikayetler nelerdir?


Vulva cildinde eskisine nazaran sertleşme, kabarma şeklinde ortaya çıkar, çoğu kadın bu farklılaşmayı hisseder. Vulva cildinde ki renk değişikliğinin de kanser olabileceği bilinmelidir. Vulva kanserlerinin ilk bulgusu tedaviye cevap vermeyen vulva kaşıntısıdır. Uzun süreden bu yana devam etmekte olan kaşıntı için çeşitli ilaç tedavileri denenmiş ancak kaşıntı şikayeti giderilememiş kadınlarda vulva kanseri olasılığı akla getirilmelidir.

Vulva kanserinde teşhis nasıl koyulur?


Tüm kanserlerde olduğu gibi şüpheli bölgeden alınan örneklerin patolojik incelemesi ile tanı konur. Vulva kanserinden şüphelenildiğinde normal bir jinekolojik muayene masasında lokal anestezi altında acı hissetmeden alınacak biyopsi tanıyı koydurur.
Gözle izlenmesi çok zor olan özellikle başlangıç aşamasındaki vulva kanserlerinin tanınması ve doğru yerden biyopsi alınmasını kolaylaştırmak amacı ile kolposkop denen bir alet kullanılır. 
Kolposkopi  ile vulva bölgesini 10-40 defa büyüterek daha iyi bir inceleme olanağı sağlar. Aslında bu işleme vulvoskopi demek daha doğrudur. 

 

Kolposkopi, LEEP, soğuk konizasyon zor bir işlem midir?Vulva kanserine tedavi nasıl yapılır?


Cerrahi olarak vulvanın çıkartılması temel tedavidir. Bu işleme kasık lenf bezlerinin çıkartılması da eklenebilir. Vulvanın çıkartılması seksüel fonksiyon bozukluğuna yol açmasa da lokalize hastalıklarda vulvanın hastalıklı bölgesinin çıkartılması da yapılabilir. Cerrahi sonrası radyoterapi ( Işın Tedavisi) ilerlemiş hastalıklarda kullanılmaktadır.
Vulva kanseri ameliyatlarından sonra yara açılması ve iyileşmede problemler görülebilir.

Gelen sorular: Vulva kanseri de genital siğil (HPV, human papilloma virus ile ilişkilidir? Vulva kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Hava Durumu
Saat