• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Vajina kanseri

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 vajina-kanseri

Vajina (Vajen) Kanseri

Vajina kanseri sıklığı nedir?

Nadir görülen bu kanser türü kadın üreme sisteminden kaynaklanan kanserlerin %1'ini oluşturur. Ortalama olarak 45-65 yaş arası kadınlarda daha sık olarak rastlanmaktadır.

Vagina kanseri vajinanın iç yüzeyini döşeyen çok katlı epitel hücrelerinden ortaya çıkar ve tamamına yakını squamoz tip yani cildi oluşturan hücreler gibi çok katlı yassı hücrelerden oluşan kanserdir.

Tıpkı Rahim ağzı kanseri ve vulva kanseri gibi cinsel geçişli hastalıklardan insan papilloma virusu (HPV) enfeksiyonunun ( 
Genital Siğil ( HPV, Kondilom )  )vajen kanserine neden olduğu düşünülmektedir.

 

Genital siğil, kondilom, kondiloma akuminata'nın riskleri nelerdir? Vajina kanseri-HPV,siğil, kondilom ilişkisi 

Genital siğil ve kondilomun yani HPV'nin hangi kadın kanserleriyle ilişkisi vardır? Vajina kanseri-HPV,siğil, kondilom ilişkisi

 Vajen yüzeyinde gelişen kanser travmaya hassastır. Bu özelliği ile özellikle ilişki sırasında ve sonrasında az ya da çok kanamaya neden olur. Sulu bir akıntı da şikayetlerden biri olabilir. Ayrıca ilerlemiş evrelerde idrar torbasına ve kalın barsağa yakınlığı nedeni ile bu organlarla ilgili yakınmalara neden olabilir. İdrar yapma problemleri, idrar yaparken yanma, kanama ve ağrı, dışkılama sırasında ağrı ve kanama şikayetleri de olabilir.

Bazen de hiç bir yakınma yokken yapılan rutin kontrollerde tesadüfen saptanabilir.

Jinekolojik muayene sırasında vagina duvarında kanamalı yara dokusu veya tümoral alan görülür. Bu bölgeden alınan biyopsinin incelenmesi ile kesin tanı konur. Ayrıca rahim ağzı kanser taraması olan smir (smear) testi vaginal kanserlerin erken tanınmasında da oldukça faydalıdır.

Vajina kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Vaginal kanserlerin tedavisi, kanserin vagendeki yerleşim bölgesine ve kanserin büyüklüğüne bağlıdır.

Kanser vaginanın tepesinde rahim ağzına yakın bölgede yani yukarı kısımda yerleşmişse cerrahi olarak rahim, ve vagenin 1/3'lük üst kısmı çıkartılır. Bu işleme alt karın bölgesi lenf bezlerinin çıkartılması da eklenir. Cerrahi sonrası Radyoterapi (Işın tedavisi) uygulanır.

Kanser vagenin orta bölümüne yerleşmişse cerrahi uygulanmaz sadece radyoterapi uygulanır.

Kanser vagenin girişine yani alt 1/3'lük kısma vulvaya yakın yerleşmişse, dış vagina ile birlikte vagenin alt 1/3'lük kısmı cerrahi olarak çıkartılır. Bu tedaviye radyoterapi de eklenir.

Vagina kanserinin tedavisi sonrasında ortaya çıkan cinsel ilişki problemleri rekonstrüktif (plastik) cerrahi metodları ile çözülebilmektedir.

Gelen sorular: Vajina kanseri de rahim ağzı kanseri gibi HPV (human papilloma virus) ile ilişkilidir?, Smear testi vajen kanseri teşhisinde faydalı mıdır?

 
Hava Durumu
Saat