• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Kolposkopi

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50 
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL 

 kolposkopi

 kolposkopi aleti

 

 

KOLPOSKOPİ NEDİR?

Kolposkopi; kolposkop adı verilen büyüteç benzeri bir alet yardımıyla rahim ağzının (serviks=kollum) incelenmesidir. Kolposkopi aynı zamanda vajina ve vulva (dış genital bölge) nın da büyütülerek incelenmesine olanak sağlar. Kolposkop 2-60 kat büyüme sağlayabilir. Genellikle 15-20 kat büyütme kullanılır. Bu inceleme sayesinde gözle görülemeyen problemler görülebilir.

 kolposkopi işlemi


Smear (Rahim ağzı kanser tarama) testinde serviks yani rahim ağzı hücreleriyle ilgili anormal hücreler (ASCUS, ASC-H, AGUS, LSIL, HSIL, CIN) görüldüğünde KOLPOSKOPİ yapılır. 

Kolposkopi neye yarar?


Kolposkopi ile anormal hücreler hakkında çok daha fazla bilgi edinilir.

 

 kolposkopi_yapilmasi

 

Kolposkopi hangi problemlerde kullanılır?

• Genital Siğil ( HPV, Kondilom )  
• Servisit (Rahim Ağzı Yarası) = iltihaplı serviks
• Benign yani iyi huylu lezyonlar (polip gibi)
• Ağrı
• Kanama

 

Genital siğil ve kondilomun yani HPV'nin hangi kadın kanserleriyle ilişkisi vardır?

 

 

Genital siğil, kondilom, kondiloma akuminata'nın riskleri nelerdir?


  
Bazen kolposkopinin 1 kezden daha fazla tekrar edilmesi gerekebilir. Bazen de tedavinin sonucunu değerlendirmek için yapılabilir. 


Kolposkopi işlemi nasıl ve nerede yapılır?


Kolposkopi aynen Pap smear testi gibi muayene odası, doktor ofisi gibi bir yerde yapılabilir

Kolposkopi işlemi kanama olmayan bir dönemde yapılmalıdır. Kanama olduğunda iyi bir görüntüleme sağlanamaz. Son 24 saattir vajinal temizlik (duş), cinsel ilişki yapılmamış olmalı, vajinal fitil ya da krem türü ilaç ve vajinal tampon kullanılmamış olmalıdır.

Kadın-Doğum muayenesinde (
Jinekolojik Muayene ) olduğu gibi jinekolojik masada rahim ağzının görülmesi için spekulum uygulanır. Spekulumdan içeriye doğru kolposkopun ışığı yanaştırılır.

Rahim ağzının daha rahat görülmesini sağlamak amacıyla tuzlu serum (serum fizyolojik ve asetik asitli bir sıvı rahim ağzına değdirilir. Bu sırada çok çok hafif bir yanma hissi olabilir.


Kolposkopi eşliğinde biopsi nasıl yapılır?


Kolposkopi işlemi sırasında anormal alanlar görülürse, buralardan biopsi (çok küçük, pirinç tanesi kadar parça almak) yapılabilir.

Rahim ağzı kanalı (endoservikal kanal) ndan da hücre örneği özel bir alet yardımıyla alınır. Bu işleme endoservikal küretaj (ECC) denir. Biopsi ve ECC işlemi bölgesel anestezi ile yapılabilir, bu sırada çok hafif bir rahatsızlık olabilir. 


Kolposkopi eşliğinde biopsi sonuçları nasıl değerlendirilir?


Biopsi sonucuna göre daha sonra tedavi ya da başka işlemler (LEEP, konizasyon gibi
) gerekebilir.

 

LEEP (sıcak konizasyon) ve soğuk Konizasyon, kolposkopi hangi hastalıklarda yapılır?

 

Kolposkopi eşliğinde biyopsi sonrası iyileşme süreci nasıldır?


Kolposkopiden hemen sonra işinize ya da evinize dönebilirsiniz. İlk birkaç gün az miktarda leke tarzında kanamanız olabilir. Eğer kolposkopiyle birlikte biopsi de yapıldıysa, 1-2 gün vajinal bir rahatsızlıkla beraber koyu renkli bir akıntı olabilir.

Bu rahatsızlık hissi, kanama veya akıntı geçene kadar ilişkide bulunmak, vajinal tampon kullanmak ve vajinal temizlik (duş) yapmak uygun değildir.
Aşağıdaki problemler ortaya çıkarsa mutlaka doktorunuza ulaşmanız gerekir.

• Fazla miktarda vajinal kanama (1 saatte 1’den fazla hijyenik ped değiştirmek gerekirse)
• Aşırı kasık ağrısı
• Ateş
• Titreme

GELEN SORULAR:
Kolposkopi yapılırken ağrı olur mu?, Adet regl kanaması varken kolposkopi yapılır mı?, Smear testi ASCUS ASC-H AGUS CIN LSIL HSIL ya da CIN çıkınca kolposkopi hemen mi yapılır?, kolposkopide biopsi alınır mı?, Biopsi ECC endoservikal küretajdan sonra ağrı ve kanama olur mu?, Biopsi sonucuna göre LEEP konizasyon gerekebilir mi?, Kolposkopi de siğil varsa görünür mü?

Hava Durumu
Saat