• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Rahim Ağzı Kanseri Öncü Lezyonlar

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 servikal-intraepitelyal-neoplaziler--cin, rahim ağzı kanseri öncü lezyonlar

RAHİM AĞZI KANSERİ ÖNCÜ LEZYONLAR
 

( SERVİKS PREKANSERÖZ LEZYONLAR=Servikal İntraepitelyal Neoplaziler = CIN )

CIN ne demektir?

CIN - Cervikal intraepitelial neoplazi nin kısaltması olup uterusun en aşağı parçası olan serviks (rahim ağzı) dış örtücü tabakasındaki ( epitel kısmı) yüzeysel kanser öncüsü lezyonları (Displazileri) tarif etmek amacıyla kullanılmaktadır. Displazi hafif orta ve ağır olarak sınıflandırılır. CIN kanser anlamına gelmez, ancak bunlar ileride tedavi edilmez ise karsinoma in situ diye adlandırılan kanserin erken bir formuna dönüşür. Zaman içinde de invazif servikal kansere (Serviks kanseri  = rahim ağzı kanseri)  dönüşür. Servikal displazinin kansere dönüşmesi yaklaşık 10-15 yıl alır. Ancak her CIN vakası kansere dönüşmez. Hatta ASCUS ve CIN 1 vakaları tamamen normale dönebilirler. Bu nedenle displazilerde erken tanı ve tedavi kanserden korunmada önemlidir. Displazi her yaş grubunda görülse de en sıklıkla 25-35 yaşları arasında görülür.

Rahim ağzı kanseri aşısı diye bilinen HPV aşısı rahim ağzı kanseri öncü lezyonları (CIN, HSIL, LSIL, ASCUS, ASC-H) önlemek açısından oldukça etkilidir. Bu konudaki bilgilendirmeyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. 

Rahim ağzı kanseri aşısı etkili mi?Displazinin klasifiye edildiği diğer major sistem CİN (Servikal intraepitelyal neoplazi) sistemidir.

 servikal intraepitelyal neoplazi - CIN - rahim ağzı kanseri öncü lezyonlar
CİN 1 Hafif displazi veya LSİL olarak adlandırılır. Yaklaşık % 11 vakada CİN-3’e ilerler.(Epitelyal yüzeyin %25 'i tutulmuş)

CİN 2 Ilımlı displazi veya HSİL olarak adlandırılır. Yaklaşık % 20 vakada CİN-3’e ilerler.(Epitelyal yüzeyin %50 'si tutulmuş)

CİN 3 Ağır displazi veya HSİL olarak adlandırılır. Rahim ağzının örtücü tabakanın hemen tamamında anormal hücreler vardır. Bazıları CİN-3’ü Carsinoma in sitü (CİS) olarak isimlendirilirler.(Epitelyal yüzeyin %75 'i veya daha fazlası tutulmuş)

 

ASCUS, ASC-H, AGUS, CIN, LSIL, HSIL, LGSIL, HGSIL, servikal displazi konularını anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

KANSER: Artık anormal şekil ve büyüklükteki displazik hücreler bazal membranın altına inmiş, yayılım başlamıştır.

CIN için zemin hazırlayan faktörler nelerdir?


· 
Genital Siğil ( HPV, Kondilom enfeksiyonu geçirmiş olmak,

 

Genital siğil, kondilom, kondiloma akuminata'nın riskleri nelerdir?· Erken yaşta başlayan cinsel yaşam (20 yaşından önce),

· Çok eşlilik veya eşin çok eşli bir yaşam sürmesi,

· Sosyoekonomik durumun kötü olması,

· Sigara kullanımı


 

Genital siğil ve kondilomun yani HPV'nin hangi kadın kanserleriyle ilişkisi vardır?
CIN BELİRTİLERİ NELERDİR?


CIN genellikle herhangi bir şikayeti olmayan bir kadında yapılan pap smear ( Smear (Rahim ağzı kanser tarama) testi  ) incelemesinde konan bir tanıdır.

Genital Siğil ( HPV, Kondilom ) leri olan kadınlara uygulanan pap smear incelemesinde CIN olgularının sıklığı daha yüksektir.

Bazen de CIN, ilişki sonrası kanama, Servisit (Rahim Ağzı Yarası)  saptanması veya yoğun bir akıntı nedeniyle yapılan pap smear incelemesinde fark edilir.

Yine herhangi bir nedenle yapılan Kolposkopi  incelemesinde veya rahimağzı biyopsisinde de CIN tanısı konabilir.


CIN tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi seçeneği hastanın yaşına, fertilite isteğine (doğurganlık), takip olanaklarına, lezyonun yayılım ve histolojik yapısına bağlıdır.

Tedavi seçenekleri: 

Lokal Eksizyon - patolojik kısmı keserek çıkartma

Elektrokoter - koter aletiyle yakma işlemi

Kriocerrahi - lezyonun dondurulması

Laser - Laser kullanılarak ablasyon - buharlaştırma

LEEP - Elektro konizasyon , tel halkadan geçirilen yüksek frekanslı elektrik akımı ile hastalıklı dokunun hem kesilip hemde yakılarak çıkarılmasıdır.

 

Kolposkopi, LEEP, soğuk konizasyon zor bir işlem midir?

 

 

LEEP (sıcak konizasyon) ve soğuk Konizasyon, kolposkopi hangi hastalıklarda yapılır?

 

- Bazı durumlarda, özellikle lezyonun geniş olduğu veya nükseden durumlarda lezyon etrafındaki sağlam dokunun da bir kısmıyla birlikte koni şeklinde çıkarılması (konizasyon) şeklinde ortadan kaldırılabilir.

- Çok ileri durumlarda (örnek CIN III) ve özellikle de rahimağzı kanseri açısından yüksek risk altında olan kadınlarda rahimin tümüyle çıkarılması yoluna da gidilebilmektedir.

- Hastalığın nüks etme olasılığını azaltmak için lezyonun sınırlarının net olarak belirlenmesi ve lezyonu ortadan kaldırmak için en etkili yolun seçilmesi son derece önemlidir.

-Takipte kullanılan inceleme yöntemi (papsmear veya kolposkopi) dir.

Tedavi sonrası komplikasyonlar ve olabilecek sıkıntılı durumlar nelerdir?


1- Kanama
2- Enfeksiyon
3- Servikste Stenoz (Daralma)

 
GELEN SORULAR: 
CIN kanser mi demek?, rahim ağzında CIN, servikal displazi ile servikal intraepitelyal lezyon CIN aynı şey mi?, CIN3 karsinoma insitu ile aynı şey mi?, CIN 3=servikal karsinoma insitu demek mi?, ASCUS ve CIN 1 normale dönebilr mi? LSIL=CIN 1 demek mi?, HSIL= CIN2 ve CIN3 demek mi?, Her CIN ve ASCUS rahim ağzı serviks kansrine çevirir mi? Genital siğil CIN LSIL HSIL'a neden olur mu?, Genital siğil nasıl bulaşır?, Smear testi CIN HSIL LSIL çıkınca kolposkopi mi yapılır?, CIN LSIL HSIL her zaman belirti vermez mi? LEEP ile konizasyon aynı şey mi?, LEEP konizasyon tedavisi sonrasında takip smear testi ile mi yapılır?

 

Hava Durumu
Saat