• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Rahim Ağzı Kanseri

İLETİŞİM ve ADRES:

0216 386 37 50
0543 386 37 50

KÜÇÜKBAKKALKÖY MAH, EFE SOK, NO:6

ATAŞEHİR İSTANBUL

 

RAHİM AĞZI ( SERVİKS=KOLLUM ) KANSERİ

Rahim ağzı kanseri, Rahim kanseri, Yumurtalık kanseri tedavileri zor mudur?Rahim ağzı serviks, kollum kanseri ne sıklıkta görülür? 
Rahim boynu, ağzı (serviks) kanseri 35 yaş altı kadınlarda görülen vakalarda meme kanserinden sonra ikinci sırayı alır.

 

Rahim ağzı serviks kanserinin gelişme süreci ne kadar zaman alır?

Serviks kanserinin gelişmesi yıllarca sürebilir. Kanser gelişmeden önce serviksde bulunan hücreler servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) olarak bilinen değişiklikler gösterebilir. Bu değişiklerden diskaryoz veya kanser öncüsü hücreler şeklinde de söz edilebilir.

Ancak CIN tedavi edilmediğinde servikal kansere dönüşebilme ihtimali olmasına rağmen CIN’li kadınların büyük çoğunluğu hastalığa yakalanmazlar. ASCUS ve CIN 1 vakalarının bir kısmı kendiliğinden tekrar normale döner.

 

ASCUS, AGUS, ASC-H, AGUS, CIN, LSIL, HSIL, LGSIL, HGSIL, servikal displazi konularını anlatan videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.


 rahim ağzı kanseri, serviks kollum kanseri evreleri


Hastalığın bazı türleri gittikçe daha da yaygın hale gelmektedir. Tarama programları ile erken safhalarda teşhis edilebileceğinden serviks kanseri önlenebilir.
       

Rahim ağzı (serviks) kanserinin semptom ve belirtileri nelerdir?


Servikal kanser vücudun diğer kısımlarına yayılmadığı sürece genellikle semptomlara neden olmaz. İleri bir safhaya erişmedikçe hiçbir semptoma neden olmayabilir. Sistematik tarama programlarının (servikal smear testleri = Smear (Rahim ağzı kanser tarama) testi  ) bu kadar önemli olmasının nedeni de budur.

Bazen adetler arasında veya cinsel ilişkinin ardından kanama; ilişki süresince rahatsızlık ve vajinadan pis kokulu sıvı atımı oluşur, ancak çarpıcı hiçbir erken belirti yoktur. Son safhalara varana kadar ağrı ve genel rahatsızlık hali nadirdir.

 serviks kollum rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı (serviks) kanserinin sebepleri nelerdir?


Serviks kanserinin genital bölgesinde siğil bulunan kadınlarda daha yaygın olmasına rağmen serviksde meydana gelen değişikliklerin nedeni bu siğiller değildir. Hastalıkla ilgisi varmış gibi görünen diğer faktörler cinsel eşlerin sayısı (sayının yüksek olması riski artırır), genital bölgesinde siğil bulunan bir cinsel eş, aşırı sigara kullanımı, erken hamilelik veya üç yada daha fazla hamileliktir.

İki virüsün hastalıkla doğrudan ilgisi olduğu düşünülmektedir: insan papiloma (siğil) virüsü (
Genital Siğil ( HPV, Kondilom ) ) ve herpes simpleks (genital herpes) virüsü.

 

Genital siğil, kondilom, kondiloma akuminata'nın riskleri nelerdir?

 

 

Genital siğil ve kondilomun yani HPV'nin hangi kadın kanserleriyle ilişkisi vardır?


 

Kimlerde rahim ağzı kanseri (serviks - kollum kanseri) daha fazla görülür?Rahim ağzı (serviks) kanserinin teşhisi nasıl yapılır?

 

Rahim ağzı (serviks, kollum) kanseri teşhisinde hangi tanı yöntemleri kullanılır?

 

 

Rahim ağzı kanseri (serviks - kollum kanseri) tanısı nasıl konulur?


Servikal tarama, tedavi edilmediği takdirde kansere dönüşebilecek serviks anormalliklerini teşhis eder.

Rahim ağzı serviks kanseri teşhisi aşağıdaki yöntemler vasıtasıyla yapılır:


Anestezi altında fiziksel muayene: Genellikle rahmin koruyucu iç yüzeyinin biyopsisini de kapsar.

Kolposkopi : – küçük bir ışık ve mikroskop kullanarak yapılan muayene.

 

Kolposkopi, LEEP, soğuk konizasyon zor bir işlem midir?


Biyopsi: – analiz etmek amacıyla serviks dokusu örneği alma.
Koni biyopsisi: – daha geniş doku örneği alanı. Küçük ise (mikroinvazif) anormal alan bu şekilde çıkartılabilir veya teşhis amacıyla kullanılabilir.

Test sonuçları temel alınarak patolog raporu hazırlanacaktır.

Serviks kanseri teşhis edildiğinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka testler de yürütülecektir:

Kan testleri
Röntgen
Pelvik ultrason
Bilgisayarlı tomografi (CT taraması)
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI taraması)


Rahim ağzı (serviks) kanseri tedavisi

 

Rahim ağzı kanseri (serviks - kollum kanseri) tedavisi nasıl yapılmalıdır?
Tedavinin başarısı teşhis anındaki yayılma oranına bağlıdır. Serviks ile sınırlı kalan erken serviks kanseri % 85’den daha fazla bir başarı oranı ile çok iyi bir görünüm verir. Kanser vajinaya, çevredeki dokulara ve pelvik alana veya başka bir bölgeye yayılmış ise görünüm daha olumsuzdur.

Ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi uygulamalarının her biri, bazen de hepsi birlikte yerleşik servikal kanseri tedavi etmede kullanılır. Radyoterapi çoğunlukla radyoaktif sezyum ya da radyum içeren sıkıca kapalı kutuların vajinaya ve rahim boşluğuna yerleştirilmesi yoluyla uygulanır.

Rahim ağzı (serviks) kanserinin önlenmesi


Smear (Rahim ağzı kanser tarama) testi ile tarama yaparak hastalığın öncü kanser safhası teşhis edilebilir. Çoğu kadın her üç yada beş yılda bir doktorları vasıtasıyla bu testi yaptırmalıdır,  ancak özellikle riskli durumda olanlar en azından her yıl yaptırmalıdır. Doktorunuz smear testinin ne kadar sık yapılması gerektiği konusunda size tavsiye verecektir.

Diğer bir önleme metodu da rahim ağzı kanseri aşısı diye bilinen HPV aşısıdır. Bu konudaki bilgilendirmeyi aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. 

 

 

Rahim ağzı kanseri aşısı etkili mi?Gelen sorular: Rahim ağzı serviks kollum kanserinin sebebi nedir?, 
Rahim ağzı serviks kollum kanserinin sebebi HPV denilen virus mudur? Ascus ve CIN mutlaka rahim ağzı serviks kollum kanserine çevirir mi? HPV aşısı rahim ağzı kanser aşısı; rahim ağzı serviks kollum kanserini önler mi? Smear testi; rahim ağzı serviks kollum kanseri önlenmesinde etkili midir?

 
Hava Durumu
Saat